ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

    صفحه نخست پزشکی و سلامت خون

خون

ب

چکیده

خون از مایع و جامد ساخته شده است. قسمت مایع، به نام پلاسما، از آب، نمک و پروتئین ساخته شده است. بیش از نیمی از خون را پلاسما تشکیل می دهد. بخش جامد خون حاوی گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها است.

گلبول های قرمز (RBC) اکسیژن را از ریه ها به بافت ها و اندام منتقل می کنند. سلول های سفید خون(WBC) با عفونت  مبارزه کرده و بخشی از سیستم ایمنی بدن می باشند. اگر بریدگی یا جراحت دارید، پلاکت ها به خون کمک می کنند تا لخته شود. مغز استخوان، ماده اسفنجی داخل استخوان هاست  که  سلول های خونی  جدید می سازد. سلول های خون به طور مداوم می میرند و بدن سلول های خونی جدید را جایگرین می کند. طول عمر گلبول های قرمز حدود 120 روز و پلاکت ها حدود 60 روز می باشد. گروهی از سلول های سفید خون کمتر از یک روز زنده اند اما گروهی دیگر طول عمر بسیار بسشتری دارند.

چهار نوع گروه خونی در انسان ها وجود دارد: A، B، AB، یا O. ضمنا خون می تواند  Rh مثبت یا Rh-منفی باشد.

بنابراین اگر گروه خونی از نوع A باشد، یا مثبت است یا منفی. اینکه گروه خونی از کدام نوع است هنگام انتقال خون اهمیت پیدا می کند. عامل Rh نیز  هنگام بارداری وقتی که ناسازگاری بین نوع عامل Rh مادر و جنین وجود دارد، می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

آزمایش خون مانند آزمایش شمارش خون می تواند پزشکان را برای بررسی برخی بیماری ها و شرایط کمک کند. آنها همچنین به بررسی عملکرد اندام بدن کمک می کنند و نشان می دهند که درمان ها چگونه عمل می کنند. مشکلات خونی ممکن است شامل اختلالات خونریزی، لخته شدن بیش از حد و اختلالات پلاکتی باشند. در صورت خونریزی بیش از حد، ممکن است نیاز به انتقال خون باشد.

 

  • پست تصادفی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید