۵G چیست؟

نمایشگاه کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۷ در هفته آینده آغاز خواهد شد و علاوه بر فراوانی گوشی های هوشمند جدید، انتظار می رود که اخبار شبکه ۵G به شکل بزرگی نشان داده شود. با فارسی سرا همراه باشید تا به بررسی این تکنولویی جدید بپردازیم

۵G چیست؟
در ساده ترین تعریف، ۵G همان نسل پنجم شبکه های داده تلفن همراه است. این موضوع یک گام بزرگ در فن آوری های تلفن همراه،  گوشی ها و تبلت های آینده که از این داده ها استفاده می کنند به شمار می رود و باید شبکه های فعلی LTE خود را به عنوان یک نسل آهسته و به تعریفی به طور غیرمستقیم با عنوان داده های ۳G تلقی کنیم.

نسل اول از نسل های تلفن همراه (که به طور خلاصه به عنوان ۱G نامیده می شود) حدود سال ۱۹۸۲ منتشر شد. این سیستم به طور کامل آنالوگ بود تا زمانی که ۲G (نسل دوم شبکه)، که یک جهش به سمت داده های دیجیتال بود در سال ۱۹۹۱ راه اندازی شد ۲G همچنین داده های سلولی را در قالب تکنولوژی های GPRS و EDGE اضافه کرد. تقریبا ۱۰ سال بعد، شبکه های ۳G راه اندازی شدند، که سرعت حتی سریعتر از ۲G ارائه می دادند. حدود ۱۰ سال پس از آن، شبکه های فعلی LTE – آنچه که ما ۴G می نامیم، ارائه شده اند. از لحاظ تاریخی، هر دهه یا هر ساله نسل جدیدی از فناوری های شبکه روی کار می آید. شبکه های ۵G هم احتمالا یک جهش مشابهی در پیش رو خواهند بود که در مورد چیزهایی مانند سرعت داده ها مورد بحث قرار خواهند گرفت.