ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

  صفحه نخست عناصر عنصر منیزیم

عنصر منیزیم

 

منیزیم عنصری است با رنگ سفید تا نقره‌ای با نماد جهانی Mg، عدد اتمی آن ۱۲، وزن اتمی آن ۲۴٫۳۰۵۰ و ساختار بلور آن شش گوش یا هگزاگونال متراکم است. نام منیزیم از واژه یونانی Magnesia حوضه‌ای در Thessaly یا از نام شهر قدیمی Magnesia در آسیای صغیر گرفته شده است. منیزیم هشتمین عنصر فراوان در پوسته زمین و سومین عنصر فراوان و محلول در آب دریاست.

منیزیم در گروه دوم (IIA) جدول تناوبی به عنوان فلز قلیایی خاکی قرار دارد.

منیزیم به عنوان سبک ترین فلز صنعتی با ویژگی های منحصر به فرد متالورژیکی، کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف یافته است . علی رغم وجود محدودیت های ذاتی در تولید و استفاده از منیزیم به دلیل این ویژگی ها روز به روز به کاربرد این فلز در صنایع مختلف افزوده می شود . می توان از ویژگی های منحصر به فرد منیزیم موارد زیر را بر شمرد :

 1. منیزیم با چگالی ۱٫۷ گرم بر سانتی متر مکعب ، سبک ترین فلز با قابلیت تولید قطعات صنعتی می باشد . چگالی منیزیم ۳۰ درصد از آلومینیوم کمتر( چگالی آلومینیوم ۲٫۷ گرم بر سانتی متر مکعب) و تنها ۲۰ درصد چگالی آهن است (چگالی آهن ۷٫۸ گرم بر سانتی متر مکعب ). این ویژگی منحصر به فرد جذابیت فراوانی برای استفاده از این فلز در تولید قطعات متحرک و صنعت حمل و نقل ایجاد کرده است .
 2. همراه با چگالی پایین ، آلیاژهای منیزیم استحکام قابل توجهی از خود نشان می دهند . این ویژگی سبب افزایش نسبت استحکام به وزن این فلز شده است . به عنوان مثال جهت تغییر جنس تیری ۱۰ کیلویی از فولاد ، می توان بدون تغییر چقرمگی از تیری منیزیمی با وزن ۳٫۸ کیلوگرم استفاده کرد. نسبت بالای استحکام به وزن سبب شده در بسیاری از قطعات مختلف صنایع هوایی و خودرو سازی از منیزیم استفاده شود . نمونه چنین قطعاتی پوسته جعبه دنده هلیکوپتر می باشد.
 3. از ویژگی های دیگر آلیاژهای منیزیم می توان به قابلیت جذب ارتعاشات توسط این فلز اشاره کرد. این ویژگی سبب شده استفاده از آلیاژهای منیزیم برای مدیریت ارتعاشات مخصوصا در صنعت خودرو بسیار مورد توجه قرار گیرد. در مقایسه با آلیاژ آلومینیوم A356  با ضریب میرایی ۱% در تنش ۱ مگا پاسکال ، برای آلیاژ AZ91 منیزیم این ضریب ۲۵% می باشد. در تنش ۱۰۰ مگا پاسکال این ضریب برای آلومینیوم A356 %۴ و برای منیزیم AZ91  %۵۴ می باشد.
 4. علاوه بر قابلیت میرایی ارتعاشات ، منیزیم سپری قوی در برابر امواج الکترو مغناطیس نیز می باشد. دیواره ای ۱ میلی متری از منیزیم به راحتی می تواند امواجی با شدت های بالاتر از ۸۵ دسی بل را سد کند. از این ویژگی منیزیم برای تولید بدنه تلفن های همراه ، تجهیزات الکترونیکی ، نظامی و تولید سیم های انتقال اطلاعات پرتوان استفاده می شود.
 5. یکی دیگر از خصوصیات آلیاژهای منیزیم در مقایسه با آلومینیوم پایداری ابعادی در برابر تغییرات حرارتی می باشد. در منیزیم، پارامترهای مختلف خواص حرارتی مانند رسانایی پایین تر و گرمای ویژه بالاتر از آلومینیوم می باشد. از جمله فرایندهای تحت تاثیر خواص حرارتی ماشین کاری دقیق می باشد. آلیاژهای منیزیم حین گرم و سرد شدن سریع در فرایند ماشین کاری ، تغییرات ابعادی کمی دارند. این ویژگی ماشین کاری دقیق این آلیاژها را ساده تر می سازد.
 6. منیزیم در مقایسه با آلومینیوم، سیالیت بالا در ریخته گری، نیاز به فشار کمتر در دایکست و عدم واکنش با فولاد در بوته و قالب می باشد. با در نظر گرفتن این مزایا می توان برای دایکست قطعه ای منیزیمی از دستگاه های دایکست با ظرفیت کمتر استفاده نموده و تعداد به مراتب بیشتری قطعه در قالب های مشابه فولادی تولید کرد.

محدودیت های منیزیم

با وجود ویژگی های منحصر به فرد و جذاب آلیاژهای منیزیم، این آلیاژها محدودیت های ذاتی به همراه دارند که استفاده از آنها را محدود ساخته است. دانشمندان در تلاش هستند که با طراحی آلیاژهای جدید و فرآیندهای تولید نو آورانه بر این محدودیت ها فائق آیند. افزایش مصرف روزافزون آلیاژهای منیزیم نشان از موفقیت دانشمندان در توسعه کاربرد آلیاژهای منیزیم و چیره شدن مزیت ها بر محدودیت های این آلیاژها دارد. بطور کلی می توان محدودیت های آلیاژهای منیزیم را در سه دسته طبقه بندی کرد:

۱_ ناهمسانگردی خواص مکانیکی، منیزیم با ساختار هگزاگونال از تقارن پایینی در مقیاس بلوری برخوردار است . چینش خاص صفحات بلوری در ساختار هگزاگونال سبب شده در صفحاتی خاص تراکم شبکه به مراتب از صفحات دیگر بالاتر باشد. این تفاوت تاثیر مستقیمی بر قابلیت حرکت نابجایی ها در جهات مختلف می گذارد. به صورتی که در برخی صفحات و جهات (صفحات قاعده ای) نابجایی ها به راحتی و با تنش برشی پایین قابلیت حرکت پیدا می کنند ، درحالی که در سایر صفحات (مانند صفحات منشوری و هرمی) قابلیت حرکت نابجایی ها به شدت محدود است. این نا یکنواختی سبب محدودیت هایی در تغییر شکل میشود. در اثر حرکت نابجایی ها شبکه کریستالی داخل دانه ها به سوی جهت اعمال نیرو چرخش میکند. در آلیاژهای منیزیم به دلیل حرکت اکثر نابجایی ها در صفحات قاعده ای، چرخش کریستالی اکثر دانه ها به سمت جهتی واحد خواهد بود (صفحه نرمال قاعده ها به سوی جهت اعمال نیرو می گردد). در نتیجه پس از تغییر شکل ماده، پلی کریستال حاوی دانه هایی خواهد بود که همگی با هم، هم راستا شده اند و ناهمسانگردی ساختار هگزاگونال داخل خود را به کل قطعه تعمیم داده اند. به عنوان مثال ورقی از آلیاژ منیزیم با چنین جهت گیری بلوری حین کشش عمیق به راحتی در راستای صفحه نابجایی ها حرکت کرده و تغییر شکل می دهد. اما تغییر شکل در ضخامت ورق که وابسته به حرکت نابجایی ها در صفحات منشوری و هرمی است بسیار محدود بوده و لذا تغییر شکل در این راستا ممکن نبوده و ورق به سرعت پاره می شود . در شکل انتهای صفحه سیستم های لغزش و سیستم های دو قلویی ساختار هگزاگونال منیزیم قابل مشاهده است . علی رغم چنین محدودیت ذاتی، دانشمندان روش های مختلفی برای کنترل این محدودیت پیشنهاد کرده اند. به عنوان مثال تغییر شکل در دمای بالا باعث نزدیک تر شدن تنش برشی بحرانی حرکت نابه جایی ها در صفحات قاعده ای و غیر قاعده ای می شود. همچنین استفاده از عناصر آلیاژی که باعث تغییر نسبت ارتفاع به عرض شبکه در بلور هگزاگونال منیزیم می شوند نیز به عنوان راهی دیگر برای افزایش شکل پذیری آلیاژهای منیزیم مورد توسعه قرار گرفته است. در روش سوم برای افزایش شکل پذیری منیزیم با استفاده از تغییر شکل های نامتقارن (مانند نورد نا متقارن ورق) از هم جهت شدن دانه ها جلوگیری می شود. با وجود ارائه راهکارهای متفاوت عموما این روش ها هزینه تولید را به شدت بالا برده و توجیه اقتصادی برای تولید انبوه را برای کاربردهای معمول زیر سوال می برد. این محدودیت آلیاژهای منیزیم سبب شده بیش از ۹۰% قطعات صنعتی ساخته شده با این آلیاژها با روش های ریخته گری تولید شود و عموما از تغییر شکل این آلیاژها مگر در موارد خاص اجتناب شود.

۲_ برای افزایش خواص مکانیکی در کاربردهای صنعتی، منیزیم با عناصر دیگر مخلوط شده و آلیاژهای مختلف تولید می شود. در آلیاژهای متداول و پر کاربرد منیزیم، افزایش استحکام از طریق ایجاد رسوبات مختلف صورت می پذیرد. این مکانیزم افزایش استحکام برای کاربرد در دماهای پایین بسیار موثر می باشد. اما با افزایش دما این رسوبات در فاز زمینه حل شده و این آلیاژها در دماهای بالا به شدت استحکام خود را از دست می دهند. از این رو استفاده از این آلیاژها در دماهای بالا و در شرایط تغییر شکل خزشی به چالشی برای دانشمندان تبدیل شده است. برای این محدودیت هم چاره های مختلفی اندیشیده شده است. از جمله این راهکارها می توان به تولید آلیاژهای خاص با رسوبات مقاوم به حرارت و تولید کامپوزیت های پایه منیزیم با ذرات تقویت شده سرامیکی اشاره کرد. در حال حاضر آلیاژ هایی با مقاومت خزشی مناسب در دمای حداکثر ۴۰۰ درجه سانتی گراد ابداع شده و به صورت صنعتی مورد استفاده قرار گرفته است.

۳_ سومین محدودیت قابل ملاحظه منیزیم واکنش پذیری بالای این فلز می باشد. منیزیم با الکترونگاتیویته۳۱/۱ تقریبا قابلیت الکترون دهندگی به همه فلزات را دارا می باشد . از این رو در تماس با آنها پیل الکترو شیمیایی تشکیل شده، منیزیم خورده شده و فلز دیگر محافظت می شود. این خاصیت منیزیم برای تولید آند های فدا شونده به نحو احسن استفاده می شود. اما در کاربردهای صنعتی ، خوردگی بالا به عنوان محدودیت در کاربرد در نظر گرفته می شود. برای این محدودیت نیز راهکارهای متعددی بر پایه آلیاژ سازی و اصلاح ریز ساختار پیشنهاد شده است. لازم به ذکر است که خوردگی سریع منیزیم در برخی کاربردها به عنوان مزیت نیز شناخته می شود. برای مثال از برخی از آلیاژهای منیزیم برای تولید استنت های زیست تخریب پذیر برای درمان رگ های گرفته شده قلب استفاده نمود. این نوع از استنت ها نیازی به جراحی مجدد برای خارج کردن نداشته و در مدتی کنترل شده به تدریج در محیط بدن حل می شوند.

در دماهای بالا واکنش پذیری بالای منیزیم بصورت احتراق در دمای پایین تر از دمای ذوب خود را نشان می دهد. این مسئله نیز در کاربرد و تولید قطعات منیزیمی موانعی ایجاد کرده است. به عنوان مثال تا سال ۲۰۱۵ استفاده از قطعات منیزیمی داخل کابین هواپیماهای مسافربری ممنوع بوده است. با این وجود، با پیشرفت تکنولوژی و معرفی آلیاژهای جدید مقاوم به احتراق، این ممنوعیت مطلق برداشته شده و به جای آن لزوم رعایت استاندارد جدید و مقاومت در آزمایشات سخت گیرانه جایگزین شده است. در فرآیندهای تولیدی مانند ریخته گری که ایجاد مذاب منیزیم اجتناب ناپذیر است نیز روش های متعددی برای کنترل احتراق مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این روش ها می توان به استفاده از فلاکس ها (عموما نمک های کلریدی و فلوریدی) و گاز های محافظ اشاره کرد

                                            سیستم های لغزش و دوقلویی در منیزیم

#مشخصات شیمیایی

منیزیم در حالت پودری، گرم می‌شود و زمانی که در معرض هوا قرار می گیرد، آتش گرفته و با شعله‌ای به رنگ سفید می سوزد. این فلز قلیایی خاکی عمدتاً به عنوان یک عامل آلیاژ دهنده برای ساخت آلیاژهای آلومینیوم – منیزیم استفاده می‌شود. این عنصر بصورت سه ایزوتوپ یافت می‌شود: ۲۶Mg, ۲۵Mg, ۲۴Mg که همهٔ این ایزوتوپ‌ها به مقادیر زیاد یافت می‌شوند. حدود ٪۷۹ از منیزیم نوع ۲۴Mg است.

#کانی‌های منیزیم

اگر چه منیزیم در ۶۰ کانی یافت می‌شود اما این عنصر در ذخایر بزرگ منیزیت، دولومیت، بروسیت، کارنالیت، الیوین و سیلیکات‌های منیزیم پتانسیل اقتصادی دارند، یافت می‌شود.

کاربردهای عمده

کاربردهای منیزیم در صنایع مختلف به شرح زیر است:

 • دیرگداز
 • آلیاژ
 • تولید فلز منیزیم
 • داروسازی
 • سولفور زدایی و نودولی شدن در صنعت آهن و فولاد
 • کاربردهای شیمیایی
 • اکسید منیزیم
 • کربنات منیزیم
 • بی سولفید منیزیم
 • سولفات منیزیم
 • کلرید منیزیم
 • هیدروکسید منیزیم
 • منیزیای پخته‌شده
 • مکمل غذای حیوانات

کاربرد آلیاژهای منیزیم

آلیاژهای منیزیم به دلیل دارا بودن استحکام ویژه بالا جایگزین مناسبی برای فولاد و آلومینیوم برای استفاده در قطعات سبک در صنایع اتومبیل و الکترونیک می باشند که این موضوع باعث افزایش تقاضای این آلیاژ شده است . البته ورق های منیزیمی در دمای پایین تغییر شکل  بسیار کمی دارند ، که باعث محدودیت شدید کاربرد آنها شده است . این شکل پذیری کم ناشی از غالب بودن سیستم لغزش قاعده ای آن در تغییر شکل است که در قطعات کارشده این بافت قاعده ای بسیار شدید می باشد . شکل پذیری ورق های منیزیم بوسیله ی کاهش شدت بافت قاعده ای می تواند بهبود یابد از این رو تلاش های زیادی برای کاهش این شدت به منظور بهبود شکل پذیری آن انجام شده است . ا فزودن عناصر آلیاژی مانند عناصر نادر خاکی و لیتیوم یک روش موثر برای تضعیف بافت قاعده ای است  با این حال اضافه کردن این عناصر گران قیمت ، هزینه ی  تمام شده قطعه را افزایش می دهد . بنابراین نیاز به کنترل و کاهش بافت قاعده ای بوسیله ی به کاربردن تکنیک های فرآیندهای تولید می باشد . در سال های اخیر فرآیند هایی مانند نورد نامتقارن  ، نورد متقاطع ، خم کاری تکراری تک جهته، خم کاری تکراری، نورد کانال زاویه ای با مقطع یکسان ،  شکل دهی غلطکی موجی  ، آنیل با دمای بالا قبل و بعد از نورد گرم ، ترکیب نورد گرم و نورد دمای بالا برای بهبود خواص ورق های منیزیمی بکارگرفته شده است . در فرآیند نورد به منظور جلوگیری از شکست و ایجاد ترک ، پارامترهای فرآیند برای آلیاژهای Mg باید به دقت کنترل شوند ، دمای بالای نورد ، نورد چند مرحله ای با کاهش ضخامت کم و آنیل کافی بین هریک از مراحل نورد در روش سنتی نورد به کار گرفته می شد . افزایش دمای فرآیند برای شکل پذیری بهتر آلیاژ Mg   به دو دلیل مفید است ؛ اول این که سیستم های لغزش غیر قاعده ای در دمای بالاتر فعال می شوند که این سیستم های لغزش مستقل  امکان شرکت در تغییر شکل را دارند  و دلیل دوم تبلور مجدد دینامیکی می باشد که با افزایش دما ، افزایش می یابد و باعث کاهش سختی ماده حین تغییر شکل می شود  .

کاربرد پزشکی

یک میلهٔ منیزیمی

منیزیم معدنی برای قلب، عضله و کلیه مهم و مفید است. این ماده قسمتی از دندان و استخوان شما را می‌سازد. مهم‌تر از همه، این ماده آنزیم‌ها را فعال می‌کند، به شما انرژی می‌دهد و به کارکردن بهتر بدن کمک می‌کند. این ماده همچنین استرس، افسردگی و بیخوابی را کاهش می‌دهد. ویتامین ب۶ به جذب منیزیوم مورد نیاز کمک می‌کند و با منیزیوم در بسیاری از کارها همکاری می‌کند. منیزیم در بسیاری از غذاها قابل دسترس است. اگرچه بسیاری از مردم در ایالات متحده منیزیم کافی از رژیم غذایی شان دریافت نمی‌کنند. قرص‌های مغذی تنها می‌تواند به شما مقدار منیزیم دریافتی را نشان دهد. دانشمندان روشهای مختلفی برای مشخص کردن میزان منیزیم غذاهای متفاوت پیدا کرده اند. علاوه بر این بسیاری از غذاها به طور کامل تجزیه نشده اند.

بیماریهای طبی مشخصی تعادل منیزیم بدن را بهم می‌زند. برای مثال همراه با استفراغ یا اسهال می‌تواند منجر به کمبود منیزیم به طور موقتی شود. بیماریهای معده و روده، دیابت. التهاب پانکراس، عملکرد بد کلیه و داروهای دیورتیک (ادرارآور) می‌تواند باعث کمبود طولانی مدت منیزیم شود. اگر مبتلا به یکی از بیماریهای ذکر شده هستید برای منیزیم مورد نیاز مصرفی تان، با پزشک معالج مشورت کنید.

کاربردها

مصرف کافی منیزیم می‌تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

 • جلوگیری از سخت رگی (تصلب شرایین)
 • جلوگیری از حمله و سکته قلبی
 • کاهش فشار خون
 • کاهش چربی زرد( کلسترول) و تری کلیسرید خون
 • تصحیح بی نظمی‌های ضربان قلب
 • توقف حمله حاد آسم
 • کاهش میزان نیاز به انسولین در صورت دیابتی بودن
 • جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه
 • درمان بیماری کرون
 • درمان سر و صدای ناشی از کاهش شنوایی
 • بهبود بینایی در صورت داشتن آب سیاه
 • کاهش گرفتگی ماهیچه ، زود پریشی، خستگی، افسردگی و احتباس مایع مرتبط با قاعدگی
 • جلوگیری از عوارض جدی آبستنی مانند پره اکلامپسی و اکلامپسی
 • نگهداری و تجدید سطح انرژی طبیعی بدن
 • بهبود چگونگی خواب
 • کاهش دل نگرانی و افسردگی
 • کاهش آزارها و آثارها استرس

منابع غذایی

غنی‌ترین منبع منیزیم شامل (TOFU)، آجیل (بادام، پسته، گردوی سیاه، …) تخم کدو، بادام زمینی، برگ سبر سبزیجات، غلات، گندم، آرد سویا، تخم کتان و ملاس ….

منابع خوب دیگر برای منیزیم آرد گندم، آرد جو، چغندر سبز، اسفناج، خرده گندم، حبوبات، جودوسر، موز، سیب زمینی (با پوست)، پسته. همچنین می‌توانید منیزیم را از بسیاری گیاهان گونه‌های علف‌ها و جلبک ها به دست آورید، برای مثال: جلبک آگار، گشنیز، شوید، دانه غلات، شاه‌پسند، خردل خشک، ریحان، پودر کاکائو، تخم رازیانه، مرزه، تخم زیره، تخم ترخون، تخم مرزنجوش و تخم خشخاش.

اشکال دیگر

منیزیم به اشکال مختلف در دسترس است. بهترین فرم آن به صورت “قابل حل” عرضه می‌شود، که بدن راحتتر منیزیم این ترکیب را جذب می‌کند. این ترکیبات قابل حل به صورت کپسول ژلاتینی است. مکمل‌های توصیه شده منیزیم شامل سیترات منیزیم، گلوکونات منیزیم و لاکتات منیزیم است.

دیگر منابع هم خانواده منیزیم شامل شیر منیزیم (هیدروکید منیزیم) که اغلب به عنوان یک ملین یا آنتی اسید استفاده می‌شود، نمکهای “ایپوم” (سولفات منیزیم) که به عنوان یک ملین یا تقویت کننده استفاده می‌شود و یا به وان حمام اضافه می‌شود. بعضی از اشکال منیزیم از طریق پوست قابل جذب است.

چگونگی مصرف

شما باید مقدار کمی از منیزیم را در روز با یک لیوان پر از آب مصرف کنید (تا باعث اسهال نشود) مقادیر توصیه شده روزانه به شرح زیر است:

 • مردان بزرگسال بین ۱۹ تا ۳۴ سالگی: ۴۰۰ میلی گرم بعد از ۳۰ سالگی: ۴۲۰ میلی گرم
 • زنان بزرگسال بین ۱۹ تا ۳۴ سال: ۳۱۰ میلی گرم بالاتر از ۳۰ سال ۳۲۰ میلی گرم
 • پسران در سن ۱۴ تا ۱۸ سال: ۴۱۰ میلی گرم
 • دختران در سن ۱۴ تا ۱۸ سال: ۳۶۰ میلی گرم
 • بچه‌ها در سن ۹ تا ۱۳ سال: ۲۴۰ میل گرم، بچه‌ها در سن ۴ تا ۸ سال ۱۳۰ میلی گرم و بچه‌های سن ۱ تا ۳ سال: ۸۰ میلی گرم.

موارد احتیاط

اگر بیماری شدید کلیوی یا قلبی دارید بدون مشورت پزشک از مکمل‌های منیزیم استفاده نکنید.

مصرف بیش از حد شیر منیزیم (به عنوان مسهل یا آنتی اسید) یا نمکهای ایپسوم (به عنوان مسهل یا تقویت کننده) باعث می‌شود که شما مقادیر زیادی منیزیم هضم کنید، بویژه اگر مشکل کلیوی داشته باشید. مصرف زیاد منیزیم باعث ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی و حتی مرگ می‌شود.

تداخل‌های احتمالی

بعضی از غذاها، نوشیدنی‌ها و داروها، باعث از دست دادن منیزیم بدن می‌شود.

سدیم (نمک)، کافئین، الکل، فیبر، ریبوفلاوین به میزان زیاد، انسولین دیورتیک‌ها (ادرارآور) و دیجیتال‌ها است.

بعضی از غذاها، نوشیدنی‌ها و داروها، بدن را برای مصرف منیزیم مورد نیاز با مشکل و سختی روبرو می‌کند. اینها شامل کلسیم، آهن، منگنز، فسفر. روی و چربی است.

 • پست تصادفی
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید