ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

    صفحه نخست دانستنیهای پزشکی زخمهای دیابت و ضروریات نحوه ی مدیریت زندگی

زخمهای دیابت و ضروریات نحوه ی مدیریت زندگی

ب

به نقل از فارسی سرا  یکی از پراهمیت ترین علت های قطع عضو غیرتروماتیک (غیرضربه ای)، زخم های دیابت است که در اغلب موارد به دلیل نداشتن توجه کافی بیماران و قرارندادن اطلاعات ملزوم در این زمینه منجر به قطع اندام می شود.

دکتر امیررضا معتبر در روز چهارشنبه در حاشیه نخستین کنفرانس ترمیم  و بهبود زخم در مصاحبه با فارسی سرا تاکید نمود: مرض دیابت یک خطر پراهمیت برای کشور ما به حساب می آید چون حدود 8 و نیم تا 9 درصدی شیوع دارد و حدود 5 میلیون نفر از جمعیت کشور به آن ابتلا دارند.
وی متذکر شد به همه مریضان دیابتی که سال ها از این بیماری مشقت برده اند، پیشنهاد می کنیم که درخصوص ‘زخم های پا’ دقیق و اهمیت زیادی قائل شوند؛ این زخم ها از زخم های خطی و نازک از بین انگشت ها شروع می شود و درصورت نفهمیدن مریض و کنترل نشدن زخم منجر به قطع اندام خواهند شد.
استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اظهار کرد: زخم های دیابتی که در نهایت به قطع عضو منجر می شوند، می توانند فردی را که عملکرد اجتماعی بالایی داشته است، به فردی ناتوان تبدیل کند و این مساله تبعات فردی و اجتماعی متعددی برای بیمار به همراه خواهد داشت.
معتبر ادامه داد: زخم در بیماران دیابتی بسیار  اهمیت دارد  و ما تاکید داریم که مریضان حتما از روش و برنامه ای مخصوص برای پیشگیری از ابتلا به این زخم ها پیروی کنند و درمانگران و پزشکان نیز این وظیفه را دارند که آگاهی لازم را به بیماران ارائه دهند.

** پیشگیری از زخم های دیابتی
فوق تخصص جراحی ترمیمی و زیبایی درخصوص پیشگیری از زخم های دیابتی اظهار کرد: اساس درمان اغلب عوارض مرتبط با بیماری دیابت به ویژه زخم های دیابتی، کنترل دقیق، صحیح و روزانه قندخون است.
معتبر افزود: یک بیمار مبتلا به دیابت باید یک مدیر قوی باشد و تمام مراحل زندگی خود را از زمانی که از خواب بیمار می شود تا زمانی که به خواب می رود، مدیریت کند.
دبیر علمی اولین همایش ترمیم زخم تذکر داد: بیماران دیابتی برای پیشگیری از بروز زخم های دیابتی باید رژیم غذایی، قندخون و فعالیت های فیزیکی روزانه خود را کنترل و از انجام رفتارهای پرخطر که می تواند منجر به ایجاد زخم شود، پرهیز کنند.
وی ادامه داد: انجام این موارد در قالب برنامه دقیق مدیریت امور زندگی می تواند صورت گیرد که البته کار آسانی نیست اما ما باید بیماران را در این زمینه توانمند کنیم تا مدیر قابلی باشند و بتوانند برنامه صحیحی برای نحوه زندگی خود تعیین کند تا دچار زخم های دیابتی نشوند.
معتبر برای پیشگیری از زخم های دیابتی، استفاده از کفش و جوراب مناسب، معاینه مکرر کف پا با استفاده از آینه و شست و شوی مرتبط کف پا را به بیماران توصیه کرد و گفت: بیماران دیابتی در صورت مشاهده هرگونه زخم باید به پزشک مراجعه کنند و تحت نظر پزشک باشند.
وی در خصوص شیوع زخم های دیابتی نیز تذکر کرد: آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما از آنجا که شیوع دیابت در کشور ما بالا است، پیش بینی می شود که میزان شیوع زخم های دیابتی نیز درصد بالایی داشته باشد.
اولین کنفرانس یک روزه ترمیم زخم امروز چهارشنبه با حضور متخصصان در سالن همایش اندیشه بیمارستان بوعلی برگزار شد.
علمی**

  • پست تصادفی
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید