ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

    صفحه نخست دانستنیهای پزشکی درمان تاثیر گذار اختلالات مغزی با ایمپلنت تازه

درمان تاثیر گذار اختلالات مغزی با ایمپلنت تازه

ب

 به نقل از فارسی  سرا پروهشگران دانشگاه ریورساید کالیفرنیا با همیاری محققان مکزیکی فناوری جدیدی را ابداع کردند که  درمان تاثیرگذار اختلالات مغزی را با استفاده از فناوری مافوق صوت را امکان پذیر میسازد

به گزارش گروه اخبار علمی  فارسی سرا از ساینس دیلی، این فناوری تازه که با عنوان «پنجره‌ای به مغز» معرفی می‌شود، درحقیقت یک ایمپلنت است که زیر پوست سر قرار میگیرد و جایگزین قسمتی از استخوان جمجمه می‌شود.
فناوری مافوق صوت برای درمان اختلالات مغزی مانند آلزایمر و پارکینسون به کار برده میشود و با استفاده از آن می‌توان لخته‌های خون عامل سکته و همچنین سلول‌های سرطانی را از بین بنابود کرد. اما متاسفانه ضخامت و تراکم استخوان جمجمه بخش زیادی از امواج مافوق صوت را قبل از رسیدن به مغز، جذب یا منعکس می‌کند و جلوگیری از درمان موثر با استفاده از این شیوه می‌شود.
ایمپلنت جدید، از نوعی ماده سرامیکی موسوم به YSZ ساخته شده است  که با ساختارهای زیستی سازگاری دارد، بسیارسفت  و در برابر شکستگی مقاومت دارد. به همین دلیل در ساختن تاج دندان و مفاصل مصنوعی به کاربرده میشود. این ماده ساختار درهمی دارد و امکان عبور امواج مافوق صوت هدفمند را در جریان جلسات درمان امکان پذیر میسازد.
قبل از این نمونه دیگری از این فناوری با هدف لیزر درمانی مغز طراحی و ساخته شده است که اکنون مراحل آزمایشات کلینیکی رایکی پس از دیگری طی می‌کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Advanced Healthcare Materials منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

  • پست تصادفی
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید